شهرهای جدید معمولاً با هدف جلوگیری از گسترش بی رویه شهرهای بزرگ و جذب سرریز جمعیت آنها و نیز جلب مهاجرین احتمالی تأسیس می شوند.در این مطلب با ده مورد از مهم ترین شهرهای جدید جهان آشنا میشویم.

مجله اینترنتی برترین ها
کتاب دانستنیها:

1- اینچئون، کره جنوبی

مهم ترین شهرهای جدید دنیا

این شهر تنها چند کیلومتر با مرزهای کشور کره جنوبی فاصله دارد و با جمعیت سه میلیون نفر، سومین شهر بزرگ این کشور به شمار می رود. در سال 1994، دولت مردان آینده نگر این کشور در اقدامی شجاعانه تصمیم گرفتند با خشک کردن دریا و امتداد شهر از سمت ساحل، بزرگ ترین شهر صنعتی دنیا را احداث کنند. تکمیل این شهر تا سال 2020 طول خواهدکشید.


2- ملک عبدالله، عربستان سعودی

مهم ترین شهرهای جدید دنیا

نه تنها 50 سال پیش، بلکه حتی امروز هم این شهر به سختی وجود دارد. پادشاه عربستان، رویایی باشکوه برای ساخت شهری متعلق به آینده در کرانه دریای سرخ دارد. دقیقا مشخص نیست چندنفر هم اکنون در این شهر زندگی می کنند؛ اما بودجه ساخت این شهر دو میلیون نفری، حدود 100میلیارد دلار تخمین زده شده است.


3- ایکالوت؛ کانادا

مهم ترین شهرهای جدید دنیا

در سال 1971، خلیج فروبیشر با 2000 نفر جمعیت، رسما به عنوان مستعمره مسکونی قلمرو نورث وسترن کانادا اعلام شد. اما بومیان اینوئیت که قلمرو خود را می خواستند. در سال 1999 تحت عنوان قلمرو نوناووت از این قلمرو مستقل شدند.

 دو سال بعد، ایکالوت رسما به عنوان یک شهر و مرکز این قلمرو برگزیده شد. با وجود جمعیت اندک، ایکالوت بر قلمرویی2 میلیون کیلومتر مربعی حکومت می کند که از کل ایالت آلاسکا آمریکا نیز بزرگتر است.


4- ساندوپینگ؛ چین

مهم ترین شهرهای جدید دنیا

تا سال 1984، مناطق اطراف ساندوپینگ تحت عنوان روستای هوانگ نیوپو شناخته می شدند. دولت چین این شهر را برای اقامت 40 هزار کارگری احداث کرد که در ساخت سد سه گلوگاه (THREE GORGES)، بزرگ ترین نیروگاه برق جهان، مشغول بودند. با توجه به حضور شهر 30 میلیون نفری چونگ کینگ در چند کیلومتری منطقه، دولت چین رسما شهر جدیدی را برای ساخت این سد احداث کرد.


5- پوتراجایا؛ مالزی

مهم ترین شهرهای جدید دنیا

با جمعیتی بالغ بر 1.5 میلیون نفر، کوالالامپور پایتخت رسمی مالزی به شمار می رود. اما به دلیل ازدحام بیش از حد جمعیت، دولتمردان مالزیایی احساس نیاز کردند که باید شهری جداگانه به عنوان مرکز اداری کشور داشته باشند. شهر جدید «پوتراجایا» در سال 1995 و در فاصله حدود 15 دقیقه ای از کوالالا��پور ساخته شد، که اکنون حدود 65 هزار نفر جمعیت دارد.


6- آستانه؛ قزاقستان

مهم ترین شهرهای جدید دنیا

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، قزاقستان از خاکستر آن برخاست. به لطف درآمد نفت، تنها چهار سال طول کشید تا دولتمردان این کشور تصمیم بگیرند از کلانشهر «آلماتی» به شهر تاریخی «سلینوگراد» کوچ کنند؛ شهری که اکنون «آستانه» نامیده می شود. از زمانی که آستانه به پایتختی قزاقستان برگزیده شد، جمعیت آن از 250 هزار نفر به 700 هزار نفر افزایش و چشم انداز خاکستری دل مرده شهر به کلانشهری مدرن تغییر یافت.


7-آبوجا؛ نیجریه

مهم ترین شهرهای جدید دنیا

کشور نیجریه در سال 1960 از انگلستان استقلال یافت و طی دهه پس از آن، جنگ داخلی این کشور را به ستوه آورد. در دهه 1970، مردم نیجریه به این نتیجه رسیدند که کشور به پایتخت جدیدی نیاز دارد که از هرگونه تاریخچه خونریزی پاک باشد. به این ترتیب، ساخت «آبوجا» به عنوان پایتخت جدید آغاز و در سال 1991 تکمیل شد. طی 20 سال، جمعیت این شهر به حدود یک میلیون نفر رسیده است.


8-دوحه؛ قطر

مهم ترین شهرهای جدید دنیا

پس از استقلال قطر از انگلستان در سال 1971، درآمد عظیم نفت و گاز هرگونه بلندپروازی را برای دولتمردان این کشور امکان پذیر کرد. دوحه در سال 1963 نخستین شهرداری خود را تاسیس کرد و از آن زمان تاکنون، با رشدی خیره کننده جمعیتش به یک میلیون نفر رسیده است.


9-بمبئی نو؛ هندوستان

مهم ترین شهرهای جدید دنیا

رشد بی رویه شهر بمبئی باعث شد در سال 1972، جمعیت آن به 12 میلیون نفر برسد و عملا دیگر فضایی برای توسعه فیزیکی باقی نماند. به همین دلیل، بمبئی نو (NAVIMUMBA) به عنوان بزرگ ترین شهر برنامه ریزی شده جهان و در کنار کلانشهر بمبئی توسعه یافت. طی مدت 40 سال و با هدف تمرکززدایی از بمبئی، جمعیت شهر به طور نمایی افزایش یافت و هم اکنون سکونتگاه حدود 2 میلیون نفر است.


10-دوبی؛ امارات متحده عربی

مهم ترین شهرهای جدید دنیا

همانند قطر، دوبی نیز در سال 1971 از انگلستان استقلال یافت و با شش امیرنشین دیگر، کشور امارات متحده عربی را شکل دادند. کشف نفت در منطقه و درآمد سرشار آن، چشم انداز جغرافیایی منطقه را به کلی دگرگون کرد. تنها طی 40 سال، جمعیت شهر از چند هزار نفر به بیش از 1.5 میلیون نفر رسید. طی 15 سال گذشته، با ساخت جزایر مصنوعی و استحصال زمین از دریا، رشد شهر به طور پیوسته ادامه داشته است.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه